SİNEMA FİLMLERİNDEKİ BÜTÜN DELİKLER, YARIKLAR VE ÇATLAKLAR ANA RAHMİ OLMAK ZORUNDA MI?/ "AAAAA! BU ADAM ÖLÜ MÜYMÜŞ?" BÜTÜN FİLM BOYUNCA NE YEMİŞSİN BİZİ BE SHYAMALAN./ ŞEHRİMİZDE FİLM FESTİVALİ OLDU DA, BİZ Mİ GİDİP İZLEYİP YORUM YAPMADIK./ ALLAH RIZASI İÇİN 'SÜRREALMOVİEZ' DAVETİYESİ VERECEK YOK MU?

7 Temmuz 2013 Pazar

NAZIM'IN KÜBA SEYAHATİ, Çağrı Kınıkoğlu- Gloria Rolando, Türkiye, Küba, 2008, Belgesel

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) ve Küba Sinema Sanatı ve Endüstrisi Enstitüsü (Instituto Cubano de Arte e Industria Cinematográficos) (ICAIC) ortak yapımı “Nâzım’ın Küba Seyahati” filmi 1 temmuz 2013 tarihinde Youtube'a yüklenerek izleyicilerin beğenisine sunuldu. 
Film, özellikle "Havana Roportajı" ve "Saman Sarısı" şiirleri esas alınarak, Nazım Hikmet'in Nicholas Guillen'ın daveti üzerine "1.Yazarlar ve Sanatçılar Kongresi" için Küba'ya yaptığı seyahati anlatmaktadır. Nazım Hikmet'in kendi sesinden Küba'yı dinlediğimiz, komünist şairin hayatının bilmediğimiz bir kesitini anlatan, Küba halkının yaklaşık elli yıl geçmesine rağmen devrime ve sosyalizme sanki devrimin ilk günüymüş gibi aynı heyecanla sarıldığını göstererek o devrimin sıcaklığını ve heyecanını bize de yaşatan 68 dakikalık bir belgesel vardır karşımızda.
Film ayrıca 20. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde de jüri özel ödülünü almıştır.
"Nazım'ın Küba Seyahati" Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nin aşağıdaki açıklamasıyla Youtube'da gösterime girmiştir.
"Nâzım'ın Küba Seyahati, 1961 yılında Nâzım Hikmet'in Küba'ya yaptığı yolculuğun belgeseli...
Bu filmimizi, 3 Haziran 2013'te, Nâzım Hikmet'in sonsuzluğa karışmasının ellinci yılında paylaşmayı arzu etmiştik. Mayıs sonundan itibaren Türkiye'de halkımızın, üzerindeki ölü toprağını atmak üzere ortaya koyduğu yoğun eylemlilikler nedeniyle paylaşımı yaklaşık bir ay ertelemek durumunda kalmıştık.
Filmimiz artık yayında.
Bu filmi tüm boyun eğmeyenlere armağan ediyoruz.
Filmimiz, devrimini yapan ve devrimine sahip çıkan yiğit bir halkın hikayesidir: Bu memleketi ve hayatı değiştirmek için, kendi birikimimizi geliştirmek için inatla ve çok çalışmaya dönük bir çağrıdır aynı zamanda.
Nâzım'a ve Küba halkına en içten sevgi ve saygılarımızla..." 

Filmi BURADAN izleyebilirsiniz.

2 Temmuz 2013 Salı

BİZDEN HABERLER: SİYAH Aylık Öykü Dergisi

Editörlüğünü Halil Özkan'ın yaptığı SİYAH Aylık Öykü Dergisi, sonbahara kadar e-dergi formatında tanıtım sayılarının yayınlanacağı ve ilk tanıtım sayısı bugün online olarak paylaşılan yeni bir dergi. Aylık periyotlar halinde yayınlanacak olan dergide öykü yanı sıra diğer edebi türlere, fotoğraflara ve illüstrasyonlara da yer verilecek. Bu anlamda özellikle tanıtım sayıları boyunca herkese açık bir dergi. Bizim de "Lar'us'un Sırrı ve Ritüeller" isimli öykülerimizle katıldığımız dergide, ayrıca düzenli olarak "Cine Siyah" isimli sinema-film köşesini de hazırlayacağız. Bu sayıda da "Cine Siyah" köşesinde, daha önce blogda paylaştığımız "Capricorn One" filminin tanıtımını ve "Filmsel Kavramlar: Makine" yazısını okuyucularla paylaştık. Blogda yayınlanan yazılar yanı sıra yeni sinema yazılarımızla da "Cine Siyah" köşesinde yer alacağız. Yeri geldikçe ve editör Halil Bey de kabul ettiği sürece öykülerimizi de "SİYAH" dergi aracılığıyla sizlere ulaştıracağız.
"SİYAH Aylık Öykü Dergisi"nin e-format'taki baskısına aşağıdaki linkten ulaşabilir, beğenebilir ve paylaşabilirsiniz:

 

SİYAH Aylık Öykü Dergisi İletişim Bilgileri:
mail adresi: infosiyahdergi@gmail.com