SİNEMA FİLMLERİNDEKİ BÜTÜN DELİKLER, YARIKLAR VE ÇATLAKLAR ANA RAHMİ OLMAK ZORUNDA MI?/ "AAAAA! BU ADAM ÖLÜ MÜYMÜŞ?" BÜTÜN FİLM BOYUNCA NE YEMİŞSİN BİZİ BE SHYAMALAN./ ŞEHRİMİZDE FİLM FESTİVALİ OLDU DA, BİZ Mİ GİDİP İZLEYİP YORUM YAPMADIK./ ALLAH RIZASI İÇİN 'SÜRREALMOVİEZ' DAVETİYESİ VERECEK YOK MU?

2 Mart 2012 Cuma

BARAKA, Ron Fricke, 1992, ABD, Belgesel

Baraka, dünyanın geçmişine ve geleceğine; onun bize yaptıklarına karşılık bizim ona yaptıklarımıza; içinde yaşadığımız sistemlerin bizi neye dönüştürdüğüne dair yapılan şiirsel bir yolculuk, görsel bir şölen ve bir müzik ziyafetidir. Bunca tezatlıkla, bunca benzerlikle yaşadığımız dünyanın, yaşamlarımızın aslında yeryüzünün bir şiiri olduğunu bize göstermektedir. En ilkel kabileden, en modern(!) topluma kadar yaşamlarımızı sorgulayan bu belgesel, aslında kimin daha ilkel olduğunu ya da daha anlamlı bir hayat yaşadığını bize göstermektedir. Özellikle yürüyen merdivenlerde metro istasyonlarına girip-çıkan, metroya binen-inen insanları gösterdiği sahne mükemmeldir, çünkü bunun ardından hemen bir tavuk çiftliğini gösterir (fragmanda da bu sahneyi göstermektedir), ki oradaki sahneyi de görünce aslında hepimizin yaşamlarımızda birer tavuktan farksız olduğumuzu görürüz. Ve daha nice ayrıntı vardır Baraka’da dünyaya dair, yeryüzüne dair bizim günlük yaşamlarımızda göremediğimiz.
Ve aslında yeryüzüne, dünyaya tercüman olmaktadır bu belgesel; anlamadığımız, anlayamadığımız bu dünyayı anlatmaktadır bize. Çünkü etme bulma dünyası dediğimiz dünyamız “Ne ettim, ne buldum!” demektedir bize, hakkını veremediğimiz dünyamız hakkını aramaktadır artık…

video

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder